Preskoči ukaz traka
Preskoči na glavno vsebino
Vpis

Skip Navigation LinksVodonosnika-vrbanski-plato-in-Apaško-polje,-orodja-za-trajnostno-zagotavljanje-vodnih-virov---VRPAP

Fakulteta za strojništvo

Vodonosnika vrbanski plato in Apaško polje, orodja za trajnostno zagotavljanje vodnih virov - VRPAP

PEDAGOŠKI MENTORJI
izr. prof. dr. Jure Ravnik (FS UM), doc. dr. Igor Žiberna (FF UM), prof. dr. Martina Bavec (FKBV UM)
DELOVNI MENTORJI
mag. Irena Kopač (IEI - Institut za ekološki inženiring, d.o.o.), Jožica Kovač Štefur (Občina Apače)
ŠTUDENTI Aleš Praprotnik (FF UM), Miha Orešnik (FS UM), Matevž Vremec (FS UM), Simon Hajnc (FS UM), Tadej Gorenšek (FS UM), Ken Kolar (FS UM), Katja Kuzmič (FS UM), Dejan Gošnjak (FS UM), Primož Pukšič (FKBV UM), Andrej Šutar (FS UM)
TRAJANJE 1. 2. 2015 - 31. 7. 2015
VREDNOST PROJEKTA
 28.560 EUR


Pitna voda postaja poleg plodne zemlje najpomembnejša dobrina 21. stoletja. Iz tega razloga moramo skrbeti za trajnostno zagotavljanje ključnih vodnih virov severovzhodne Slovenije. Dva od teh sta: vodonosnik Vrbanskega platoja, ki predstavlja glavni vodni vir Mariborskega vodovoda (le-ta oskrbuje poleg Mestne občine Maribor še 15 sosednjih občin in predstavlja največji sistem oskrbe z vodo v Sloveniji) in vodonosnik Apaškega polja, ki s črpališči Segovci in Podgrad predstavlja ključni steber oskrbe z vodo Pomurja, sistem C, ki zajema območje Prlekije oz. desnega brega reke Mure.

Partnerja v podjetju sta bila podjetje IEI in Občina Apače. Podjetje IEI se že od vsega začetka, ustanovljeno pred dobrimi 23 leti (nekateri njegovi strokovni delavci pa še dlje), ukvarja s problematiko zagotavljanja varne oskrbe s pitno vodo. Vključeno je v številne raziskovalne, načrtovalske in izvedbene projekte tako v Sloveniji kot v tujini. Ima veliko bazo podatkov in ob običajnih projektih večkrat zmanjka časa in finančnih sredstev za kvalitetnejšo nadgradnjo teh podatkov. Občina Apače je z lastno strategijo trajnostnega razvoja nudila podporo pri razumevanju prostorskega planiranja in uporabi pridobljenih rezultatov za svojo komunikacijo z deležniki.

Izbrali smo dva ključna vodonosnika v severovzhodni Sloveniji, za katera je zbranih dovolj podatkov, da so lahko študentje na njih uporabili orodja za zagotavljanje trajne varne oskrbe z vodo in izdelali matematične modele, oceno vpliva klimatskih sprememb in raziskali možnosti ekološkega kmetovanja ter izdelali predstavitev v GIS orodju. Ti rezultati bodo koristili podjetju IEI in občini Apače pri nadaljnjem upravljanju s temi vodnimi viri, saj se pri varovanju vodnega vira Vrbanskega platoja srečujemo s tipičnimi pritiski urbanega okolja in pri varovanju vodonosnika Apaškega polja s pritiski pretežno ruralnega okolja.

V projektu smo za obe lokaciji zbrali in obdelali meteorološke podatke. Ugotovitve smo podali v statistični obliki in izdelali napovedi za klimo v prihodnosti. Za vsako od lokacij smo izdelali model toka vode skozi nezasičeno sredino s programskim orodjem SUTRA in za obe lokaciji smo izdelali matematična modela toka podzemne vode s programskim orodjem MODFLOW. Za Apaško polje se je ocenila možnost ekološkega kmetovanja. Ključne rezultate smo predstavili v GIS orodju MapInfo.

S projektom smo na eni strani omogočili podjetju IEI in občini Apače, da dobita nadgradnjo obstoječih podatkov v preglednih modelih, analizah in predstavitvi z GIS orodjem. Oba, tako podjetje IEI kot občina Apače, ki ima lastno strategijo trajnostnega razvoja, razpolagata iz predhodnih projektov z velikimi bazami podatkov, ki smo jih nadgradili z orodji trajnostne oskrbe z vodo. Na drugi strani pa smo dosegli, da so bodoči mladi strokovnjaki spoznali problematiko varovanja vodnih virov in zagotavljanja varne oskrbe z vodo v teh vsekakor zahtevnih časih, da so se spoznali z orodji, kot so matematično modeliranje procesov toka vode in transporta snovi v nenasičenem območju tal in v samem vodonosniku, z orodji ocen klimatskih sprememb, strategij kmetovanja ter GIS orodjem, kot učinkovitem sredstvu predstavitve opravljenih analiz tudi ostalim deležnikom ter uporabnim orodjem za podporo planskemu planiranju in varovanju okolja posameznih lokalnih skupnosti.

2015 Univerza v Mariboru | Prijava za urednike
»Projekt delno financira Evropska unija, in sicer iz Evropskega socialnega sklada. Projekt se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007–2013, 1. razvojne prioritete »Spodbujanje podjetništva in prilagodljivosti« ter prednostne usmeritve 1.3. »Štipendijske sheme«, v okviru potrjene operacije »Po kreativni poti do praktičnega znanja«.